Choď na obsah Choď na menu
 


Simpsonovci

Simpsonovci

Simpsonovci (The Simpsons) je kreslený seriál o „takej normálnej rodinke“, ktorú vymyslel Matt Groening. Dej sa odohráva v Springfielde v štáte Missouri. Prvý diel sa odvysielal v televízii 17. decembra 1989 a odvtedy je najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v histórii (k 18.decembru 2008 má 20 sérií a vyše 400 epizód). Po prvý raz sa na obrazovke objavili Simpsonovci 19. apríla 1987 ako dvojminútový skeč, z ktorého neskôr vzniklo ďalších 48 pokračovaní. Prvá epizóda v podobe, ako poznáme Simpsonovcov dnes, mala názov Vianoce u Simpsonovcov (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire) a zaznamenala obrovský úspech. Na Slovensku bola premiéra 1. celovečerného filmu o Simsponovcoch - The Simpsons Movie 26. júla 2007.simp.jpeg

Rodina Simpsonových

Pri výbere mien mnohých postáv sa Matt Groening inšpiroval svojím najbližším okolím:

Avšak v samotnom seriáli Barta niekedy nazývajú Bartolomej Simpson, takže môže ísť iba o skratku tohto mena.

Základnú rodinu Simpsonových tvoria rodičia Homer Simpson a Marge Simpsonová, deti Bart, Líza a Margaréta, pes Spasiteľ a mačka Snehuľka II., ktorá však nešťastne zomrela v dieli Ja, robot (15. séria). Líza si našla novú mačku Snehuľku III., ktorá sa jej nešťastne utopila v akváriu, i štvrtá Lízina mačka Coltrane zomrela, tentokrát vypadla z otvoreného okna, a až piata mačka, ktorú Líza nazvala Snehulka V. - tá jej už zostala. Ďalšími príbuznými sú sestry Marge Patty a Selma Bouvierove, Homerov otec Abe, Homerova matka Mona Simpsonová, ktorá je na úteku pred zákonom, jeho nevlastný brat Herbert Powell a nevlastná sestra (po prvý raz sa objavila v epizóde Obťažoval som anglickú kráľovnú (angl. The Regina Monologues), až po postavy, ktoré sa nikdy neobjavili, len sa o nich hovorilo. Medzi také patrí strýko Arthur či Homerov bratranec Frank, z ktorého sa neskôr stala Františka a potom sa dal k nejakej okultnej sekte, kde mu hovoria „Matka Shabooboo“.

Miesta, v ktorých sa seriál odohráva, sú rôznorodé (Shelbyville, Ogdenville, Hlavné mesto...), najčastejšie sa dej odohráva vo fiktívnom meste Springfield, bydlisku väčšiny hlavných postáv. A ako hovorí sám Matt Groening: Aj keď pochádzam zo Springfieldu v Illinois, názov Springfield som zvolil preto, že je to jedno z najčastejších mien miest a osád v USA.

 

Prejsť na: navigácia, hľadanie                                 somps.jpeg
Simpsonovci
The Simpsons Logo.png
Slovenský názov Simpsonovci
Originálny názov The Simpsons
Krajina Flag of the United States.svg USA
Dĺžka časti 21–24 minút
Počet častí 495
Počet sérií 23
Pôvodný jazyk anglický
Úvodná pieseň "The Simpsons Theme"
Námet Matt Groening
Žáner Sitkom
Animovaný film
Satira
Vysielanie
Pôvodné 17. december 1989 – súčasnosť

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 38342
Mesiac: 696
Deň: 18